پردازش تصویر: لزوم شناسایی چهره با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر


از دیر باز انسان برای بقا، نیاز به تشخیص دوست از دشمن داشته است و تشخیص هویت برای وی امری حیاتی بوده و هست، لذا امروزه سعی در مکانیزه سازی سیستمهای شناسایی یا تشخیص هویت شده است. این پیشرفتها دلیل بر نیاز جامعه و جهان است. نیازی که پیشرفت در آن باعث کاهش تخلفات، افزایش امنیت، تسریع در امور روزمره و ... شده است. در گذشته جهت شناسایی جرم و جنایتکار، از روال شناسایی اثر انگشت و چهره نگاری استفاده می‌شده، اما اکنون سیستمهای مکانیزه‌ای ایجاد شده است.

بنابراین یکی از پیچیده‌ترین قابلیت‌های سیستم بینایی انسان، قابلیت شناسایی چهره‌‌ی افراد مختلف است تا جایی که گاهی با دیدن تنها یک تصویر از چهره‌ی یک فرد ناشناس، مغز انسان قادر است چهره‌ی آن فرد را که در حالت دیگری تصویر‌برداری شده است در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شناسایی نماید. شناسایی خودکار چهره‌ی انسان از جمله مسائل مهم حوزه‌ی بینایی ماشین محسوب می‌شود که در کاربردهای فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سویی دیگر یکی از مهمترین تکنولوزیهای تشخیص و شناسایی افراد که از مولفه بیومتریک استفاده شده است سیستم شناسایی از طریق تشخیص چهره می باشد که پس از موفقیت سیستم شناسایی از طریق اثر انگشت در چند سال اخیر جزء مهمترین تکنولوژیهای تشخیص بیومتریک به شمار می آید. این اهمیت و توسعه کاربرد به دو دلیل عمده زیر میباشد:

الف- این سیستم شایستگی استفاده در کاربردهای مختلف امنیتی – پردازش تصویر – شناسایی اتوماتیک سریع و بدون دخالت شخص را دارد و سرعت پردازش را بالا و خطا را کاهش داده است.

ب- با وجود سیستمهای بیومتریک قابل اعتمادی مانند تشخیص اثر انگشت و عنبیه چشم سیستم تشخیص چهره رابطه عاطفی تری با کاربر ایجاد کرده و بدون تماس کامل عضوی از بدن با سیستم عملیات تشخیص انجام میگیرد و القای اطمینان بیشتری در کاربر ایجاد میکند و البته توسعه کاربردهای دوربینهای دیجیتالی پیشرفته عامل موثری در توسعه و بالا رفتن طرفداران این سیستم بوده است.

یک سیستم بیومتریک، یک سیستم بازشناسی الگو می باشد که از مشخصه های فیزیکی و یا رفتاری فرد، به منظور بازشناسی و یا تشخیص هویت استفاده می نماید. از جمله این مشخصه ها می توان به چهره، اثر انگشت، گام، عنبیه چشم، شبکیه چشم، هندسه دست، دی ان ای، و ... اشاره نمود. به طور کلی می توان بیان کرد هر مشخصه فیزیولوژی و یا رفتاری انسان، در صورتی که نیاز های زیر را براورده سازد، می تواند به عنوان یک شناسه بیومتریک برای بازشناسی شخص به کار گرفته شود:

• عمومیت داشتن: هر شخص باید دارای آن مشخصه باشد.

• تمایز: هر دو شخصی در آن شناسه بیومتریک، به اندازه کافی از هم متفاوت باشند.

• پایداری: آن مشخصه بیومتریک با گذشت زمان و با توجه به معیارهای بیومتریک تغییر نکند.

• قابلیت گرداوری: مشخصه باید قابلیت اندازه گیری یا نمونه گیری مکرر را داشته باشد.

• کارایی: به میزان دقت و سرعت قابل دستیابی، به آنچه برای رسیدن به چنین دقت و سرعتی لازم است و به عواملی که بر میزان دقت و سرعت شناسایی موثرند، اشاره دارد.

چهره نقش اساسی را در شناسایی افراد و نمایش احساسات آنها در سطح جامعه دارد. توانایی انسان در تشخیص چهره ها قابل توجه است. ما می توانیم هزاران چهره ی یاد داده شده در طول عمرمان را تشخیص دهیم و در یک نگاه چهره های آشنا را حتی پس از سالها جدایی شناسایی کنیم. تشخیص چهره یک موضوع مهم در کاربردهایی همچون سیستم های امنیتی، کنترل کارت اعتباری و شناسایی مجرمان شده است. تشخیص چهره در سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است تا بدانجا که تشخیص چهره را به یکی از اصلی تری زمینه های تحقیقاتی در بینایی ماشین، الگوشناسی و یادگیری ماشین تبدیل کرده است. هدف پیدا کردن نواحی از تصویر است که شامل چهره باشد. پس از یافتن این نواحی می بایست چهره را از تصویر استخراج و آماده مرحله شناسایی کرد.

بنابراین با توجه به موضوع پژوهش حاضر که شناسایی چهره مبتنی بر تحلیل ویژگی های محلی چند مقیاسی با استفاده از تصاویر طرح ریزی شده می باشد، متخصصین دپارتمان تخصصی مدبران با انجام پروژه های بازشناسایی چهره با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر در این زمینه پیش گام بوده و آمادگی برگزاری دوره های پردازش تصویر را برای علاقمندان دارا می باشند. .

بروز رسانی : 1395-03-30 | بازدید : 1921

دانلود فایل
رگرسیون و انواع آن
دفعات مشاهده (11730)
پروپوزال بررسی دو نمایشنامه \"پایان بازی\" و \"در انتظار گودو\" نوشته ساموئل بکت از دیدگاه آخرالزمانی
دفعات مشاهده (9064)
روش تحقیق همبستگی و رگرسیون
دفعات مشاهده (2619)
مسئولیت مدنی مدیریت بحران در حوادث غیر مترقبه
دفعات مشاهده (2138)
نمونه پروپوزال حقوقی, آیین رسیدگی در دادگاه های انتظامی سردفتران
دفعات مشاهده (2081)
اقاله عقود تبعی
دفعات مشاهده (1949)
پردازش تصویر: لزوم شناسایی چهره با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر
دفعات مشاهده (1922)
نقش اعتبارات پرداختی به کشاورزی در توسعه روستایی
دفعات مشاهده (1485)
پايان‏نامه‌ی كارشناسي ارشد \"بررسی عملکرد برون سپاری مالیات بر درآمد مشاغل خودرو به دفاتر پیشخوان کشور\"
دفعات مشاهده (1405)
مشاوره تخصصی پایان نامه های علوم انسانی
دفعات مشاهده (1366)
دفعات مشاهده (1229)
آموزش تحلیل مسیر و اصول آن
دفعات مشاهده (1211)
انواع پایان نامه
دفعات مشاهده (1158)
فرم پيشنهاد تحقيق پايان‏نامه‌ی كارشناسي ارشد عنوان تحقيق به فارسي: بررسی حقوق مشتری در قراردادهای الحاقی بانکی
دفعات مشاهده (1123)
پایان نامه کارشناسی ارشد (M.Sc) رشته مهندسی عمران ـ گرایش سازه های هیدرولیکی موضوع ریز مقیاس سازی با سه مدل SDSM_SVM_LARS WG و مقایسه آنها با یک
دفعات مشاهده (1119)
بخش دوم : بررسی صلاحیت مراجع قضایی جهت رسیدگی به جرائم و تخلفات گمرکی
دفعات مشاهده (1101)
پايان‏نامه‌ی كارشناسي ارشد \"بررسی عملکرد برون سپاری مالیات بر درآمد مشاغل خودرو به دفاتر پیشخوان کشور\"
دفعات مشاهده (1099)
دفعات مشاهده (1018)
عنوان تحقيق به فارسي: بررسی تطبیقی جنگ و دفاع در اسلام و مکاتب غربی با نگرش بر حقوق بین الملل
دفعات مشاهده (973)
موضوعات پایان نامه فقه ومبانی حقوق
دفعات مشاهده (929)
نام و نام خانوادگی
ایمیل شما
تلفن تماس شما
پیام شما
 
   
تبلیغات